Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Laura BziukiewiczLaura i Zdzisław BziukiewiczowieBombka w koronce frywolitkowej, wyk. L. Bziukiewicz
Frywolitka na wydmuszce gęsiej, wyk. L. BziukiewiczFrywolitka na wydmuszce kurzej, wyk. L. BziukiewiczFrywolitka na wydmuszce strusiej, wyk. L. Bziukiewicz
Frywolitka na wydmuszce kurzej, gęsiej i strusiej, wyk. L. BziukiewiczKolia z frywolitki, wyk. L. BziukiewiczKołnierzyk z frywolitki, wyk. L. Bziukiewicz
Pisanka batikowa, wyk. L. BziukiewiczSerwetka frywolitkowa, wyk. L. Bziukiewicz
   Region w zbliżeniu --> Kultura --> Twórcy w regionie

BZIUKIEWICZ LAURA - Świat koronką malowany

www.frywolitka.pl, kurpiewach@tlen.pl, tel. (0) 607 110 393, Wach 14, 07-420 Kadzidło

Kolczyki frywolitkowe, wyk. L. BziukiewiczLaura Bziukiewicz od najmłodszych lat pasjonuje się różnego rodzaju robótkami ręcznymi, jak szydełkowanie, haft, malowanie pisanek. Zamiłowanie to przejęła od mamy, która przekazała jej tradycyjne rodzinne wzory. Jak sama o sobie mówi, w 2001 r. zainteresowała się najtrudniejszą formą koronkarstwa – frywolitką.

Frywolitkę tworzy się z mocnych bawełnianych nici, a jako narzędzie służą czółenka. Podstawą wzoru są supełki i pikoty, które jednocześnie stanowią element zdobniczy. Końcowy efekt dzieła w dużym stopniu zależy od wprawy twórcy.

Pani Laura twierdzi, że zwykle potrzebne jest kilka lat praktyki, by dojść do należnego poziomu. Jest to chyba nadmierna skromność – potrzebny tu jest bowiem również swego rodzaju talent, który nie wszyscy posiadają, nie każdy więc ma szanse na dojście do poziomu pani Laury. Tym bardziej, że artystka nie korzysta z cudzych wzorów, choć umiejętności zdobywała pod kierunkiem najlepszych mistrzów tej sztuki: Jana Stawysza, Eugenii Wieczorek i Tadeusza Jankowskiego. Tworzy własne projekty koronek, a jako pierwsza wykonała zachwycającą frywolitkową bieliznę.

W swoim domu prowadzi wraz z mężem Zdzisławem lekcje w dziedzinie bursztyniarstwa i koronkarstwa z dziećmi, młodzieżą, grupami turystów. Podczas tych zajęć oboje państwo Bziukiewiczowie ubrani są w przepiękne tradycyjne stroje kurpiowskie stwarzając dzięki temu i dzięki szczególnej Kurpiom otwartości i gościnności niezwykły nastrój. W takim klimacie przybliżają swoim gościom historię regionu, jego folklor, obrzędy i zwyczaje oraz tajniki swoich zawodów. Każdy ma okazję samodzielnie obrobić bursztyn czy wydziergać frywolitkę, w której specjalizuje się pani Laura.

Zamieszczone w artykule zdjęcia pochodzą z osobistej kolekcji pana Zdzisława Bziukiewicza; zostały wykorzystane za jego zgodą.