Rezerwat Czarnia
Jedyny rezerwat, w którym zachowały się sosny bartne.
x:21.2042 y:53.3348
Puszcza Zielona, znana również pod nazwą Puszczy Myszynieckiej, stanowi północny fragment Puszczy Kurpiowskiej rozciągającej się w północno - wschodniej części Niziny Mazowieckiej. W północnej części Puszczy leży Myszyniec, w pobliżu którego znajdują się cztery fascynujące, obfitujące w ciekawą roślinność i zwierzynę rezerwaty przyrody: Czarnia, Karaska, Podgórze i Surowe.
Rezerwat Czarnia
Osobliwością rezerwatu są jedynie tu jeszcze występujące sosny bartne. Można je oglądać idąc szlakiem turystycznym „ barci kurpiowskich”, którego początek znajduje się tuż za wsią Czarnia.
Szacowny bór
Czarnia jest rezerwatem leśnym o powierzchni 142 ha, położonym na ziemiach pseudobielicowych utworzonych z piasków drobnoziarnistych z domieszką składników pyłowych. Jak nazwa wskazuje położony jest w okolicy miejscowości Czarnia. Rezerwat ochrania 160 – 180- letni bór świerkowo – sosnowy, niektóre drzewa mają nawet 190 – 210 lat. W podszytach występuje głównie świerk i jałowiec pospolity. Runo leśne stanowią borówka czarna i brusznica, pszeniec leśny, wrzos zwyczajny, konwalia dwulistna, paproć orlica pospolita oraz szczawik zajęczy. Nie brakuje tu również roślin chronionych, do których należą konwalia majowa i widłaki. Wśród mchów i porostów występuje rokiet, rokiet pierzasty, płonnik oraz chrobotek reniferowy.
Ostatnie sosny bartne
Osobliwością rezerwatu są jedynie tu jeszcze występujące sosny bartne . Można je oglądać idąc szlakiem turystycznym „barci kurpiowskich” oznakowanym kolorem czerwonym. Początek szlaku znajduje się niedaleko za wsią Czarnia w pobliżu kapliczki patrona myśliwych - św. Huberta, która wykonana jest przez twórcę ludowego z lipowego pnia. Fragment szlaku, w obrębie którego rosną sosny bartne ma długość prawie 13 km i kończy się ok. 2 km przed Myszyńcem, mniej więcej na wysokości pomnika upamiętniającego bitwę z 1863 r. Warto też zobaczyć Dąb Kmicica rosnący na samym początku szlaku, nieco no północ od wsi Czarnia oraz zrobić „pętelkę”, skierowując się na ok. 9-tym kilometrze trasy na prawo w kierunku Białusnego Lasku.