Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Rezerwat CzarniaRezerwat CzarniaRezerwat Czarnia, dłubana w pniu drzewa kapliczka św. Huberta
Czarnia, figura św. Huberta w kapliczceRezerwat Czarnia, dłubana w pniu drzewa kapliczka św. Huberta
   Region w zbliżeniu --> Przyrodnicze ABC --> Rezerwaty przyrody

Rezerwat Czarnia

Jedyny rezerwat, w którym zachowały się sosny bartne.

x:21.2042 y:53.3348

Rezerwat Czarnia, 100-letnia sosna Puszcza Zielona, znana również pod nazwą Puszczy Myszynieckiej, stanowi północny fragment Puszczy Kurpiowskiej rozciągającej się w północno - wschodniej części Niziny Mazowieckiej. W północnej części Puszczy leży Myszyniec, w pobliżu którego znajdują się cztery fascynujące, obfitujące w ciekawą roślinność i zwierzynę rezerwaty przyrody: Czarnia, Karaska, Podgórze i Surowe.

Rezerwat Czarnia

Osobliwością rezerwatu są jedynie tu jeszcze występujące sosny bartne. Można je oglądać idąc szlakiem turystycznym „ barci kurpiowskich”, którego początek znajduje się tuż za wsią Czarnia.

Szacowny bór

Czarnia jest rezerwatem leśnym o powierzchni 142 ha, położonym na ziemiach pseudobielicowych utworzonych z piasków drobnoziarnistych z domieszką składników pyłowych. Jak nazwa wskazuje położony jest w okolicy miejscowości Czarnia. Rezerwat ochrania 160 – 180- letni bór świerkowo – sosnowy, niektóre drzewa mają nawet 190 – 210 lat. W podszytach występuje głównie świerk i jałowiec pospolity. Runo leśne stanowią borówka czarna i brusznica, pszeniec leśny, wrzos zwyczajny, konwalia dwulistna, paproć orlica pospolita oraz szczawik zajęczy. Nie brakuje tu również roślin chronionych, do których należą konwalia majowa i widłaki. Wśród mchów i porostów występuje rokiet, rokiet pierzasty, płonnik oraz chrobotek reniferowy.

Ostatnie sosny bartne

Osobliwością rezerwatu są jedynie tu jeszcze występujące sosny bartne . Można je oglądać idąc szlakiem turystycznym „barci kurpiowskich” oznakowanym kolorem czerwonym. Początek szlaku znajduje się niedaleko za wsią Czarnia w pobliżu kapliczki patrona myśliwych - św. Huberta, która wykonana jest przez twórcę ludowego z lipowego pnia. Fragment szlaku, w obrębie którego rosną sosny bartne ma długość prawie 13 km i kończy się ok. 2 km przed Myszyńcem, mniej więcej na wysokości pomnika upamiętniającego bitwę z 1863 r. Warto też zobaczyć Dąb Kmicica rosnący na samym początku szlaku, nieco no północ od wsi Czarnia oraz zrobić „pętelkę”, skierowując się na ok. 9-tym kilometrze trasy na prawo w kierunku Białusnego Lasku.