Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Rezerwat Karaska

Rezerwat torfowiskowy, wielki rezerwuar wodny

Karaska jest rezerwatem torfowiskowym, położonym na zachód od Kadzidła nieco na południe od rezerwatu Podgórze. Tutejsze złoże torfowe posiada unikalną wartość naukową jako archiwum przyrody, bowiem w poszczególnych warstwach torfowiskowych zarejestrowane zostały informacje o różnych przemianach geologicznych i przyrodniczych, jakie miały miejsce od początku jego powstania do dnia dzisiejszego.

Rezerwat zajmuje powierzchnię 402,69 ha. Karaska jest wielkim rezerwuarem wodnym, przez co wywiera znaczny wpływ na stosunki hydrologiczne terenów otaczających.

Teren rezerwatu znany jest jako Bagno Karaska. Torfowisko Karaska jest największym na terenie Nizin Środkowopolskich torfowiskiem wysokim i jednym z największych torfowisk wysokich Polsce. Na jego obszarze występują rzadkie i ginące w Polsce naturalne zbiorowiska roślinne torfowiskowe. Reprezentują je mszary wysokie i przejściowe. Wśród roślinności torfowiskowej występują podlegające ochronie prawnej gatunki roślin takie jak rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne, turzyca strunowa, turzyca bagienna, modrzewnica zwyczajna, torfowiec czerwony. Na tych bagiennych terenach żyją rzadkie i chronione ptaki, a wśród nich cietrzewie, żurawie, bekasy, bataliony, brodźce, derkacze, kszyki oraz pustułki. Torfowisko jest także ostoją dużych ssaków takich jak łosie, dziki i sarny.

Tutejsze złoże torfowe posiada unikalną wartość naukową jako archiwum przyrody. W poszczególnych warstwach torfowiskowych zarejestrowane zostały informacje o różnych przemianach geologicznych i przyrodniczych, jakie miały miejsce od początku jego powstania do dnia dzisiejszego.

Na terenie rezerwatu, w osadzie leśniczego, możemy obejrzeć lipę drobnolistną (2,80 m obwodu i 27 m wysokości) i dąb mierzący 4,06 m obwodu I 32 m wysokości., będące pomnikami przyrody. Niestety brakuje tutaj wytyczonych szlaków turystycznych, wobec tego radzimy poruszać się po nim z przewodnikiem, którym może być ktoś z okolicznych mieszkańców, np. zamieszkały w pobliskich Oborczyskach miejscowy myśliwy i właściciel gospodarstwa agroturystycznego pan Stanisław Bieńkowski (tel. 029 592 00 88 lub kom. 0 607 69 81 94).