Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

   Region w zbliżeniu --> Przyrodnicze ABC --> Zbiorniki wodne

Rzeki - Rozoga

Rozoga, mierząca zaledwie ok. 80 km długości, jest jedną z krótszych rzek Kurpiowszczyzny. Wypływa z południowej części Pojezierza Mazurskiego w postaci dwóch strug mających swe źródła w okolicy jeziora Świętajno. Nieco powyżej Myszyńca strugi te łączą się w rzekę przecinającą Równinę Kurpiowską w kierunku południowym i uchodzącą do Narwi w jej dolnym biegu, kilka kilometrów powyżej Ostrołęki.

Wzdłuż całej długości rzeki ciągną się maleńkie wioski, w których z dawnych czasów pozostało jeszcze sporo zabytkowych drewnianych chat wiejskich z charakterystycznymi nadokiennikami i kilka pięknych starych kapliczek kurpiowskich, jak choćby w Czarni, Golance i Jazgarce. Rozoga jest rzeką uragulowaną, o wyprostowanych brzegach i sztucznie skróconej długości. Rzeka płynie przez dość szeroką dolinę, miejscami podmokłą, miejscami usianą wydmami porośniętymi naturalnymi sosnowymi, świerkowymi, brzozowymi lasami Puszczy Kurpiowskiej.

Dno rzeki jest miejscami żwirowe, częściej jednak bagniste lub torfowe, jej brzegi są trudnodostępne. Na rzece spotkać można liczne jazy, zastawki i śluzy.

Jej dolny odcinek jest na tyle szeroki, że możliwe jest uprawianie kajakarstwa, jednak rzeka nie jest specjalnie atrakcyjna dla amatorów sportów wodnych, może z wyjątkiem jednego odcinka położonego nieco poniżej Myszyńca pomiędzy Wydmusami i Jazgarką. W tym rejonie został niedawno wybudowany sztuczny zbiornik wodny o powierzchni kilku hektarów, z dwiema urokliwymi wyspami. Można popływać łodzią, kajakiem, łowić ryby, pływać wpław. Brzegi zalewu są dość niskie, w wielu miejscach płaskie i łatwo dostępne. Wokół rozciągają się wspaniałe, pachnące sosnowe lasy. Szczególnie pięknie zalew prezentuje się o zachodzie słońca, kiedy w jego czerniejących przed wieczorem wodach odbija się pomarańczowo-różowe światło.