Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Chorzele - dla ciekawych

x:20.8975 y:53.2581

Chorzele, kościół pw. Św. TrójcyNajstarsze ślady osadnictwa w rejonie obecnych Chorzel pochodzą jeszcze z okresu neolitycznego, tzn. sprzed ok. 4500 lat. Można przypuszczać, że w połowie pierwszego tysiąclecia p.n.e. istniała tu osada ludzka, ponieważ na pobliskiej tzw. Łysej Górze archeolodzy odkopali datowane na te czasy cmentarzysko.

Pierwsza zachowana wzmianka o osadzie pochodzi z 1472 r. Jest to akt donacyjny księcia mazowieckiego Bolesława IV na rzecz Wacława z Jaworowa darowujący owemu Wacławowi wieś i 10 włók ziemi. Najwidoczniej posiadłość dobrze się rozwijała pod rządami swego właściciela, bo w roku 1473 książę Janusz II postanowił dokonać zamiany ziem – potomkom Wacława przeznaczył włości w okolicy Zambrowa, a sam przejął Chorzele, wraz z młynem wodnym, kuźnią i łąkową kopalnią rudy oraz dziesięcioma karczmami.

W 1526 roku Chorzele, wraz z resztą Mazowsza, zostały włączone do Korony, stając się wsią królewską i zostały przekazane przez króla Zygmunta Starego królowej Bonie jako wiano. Prawa miejskie oparte na prawie magdeburskim nadał osadzie król Zygmunt Stary w 1542 r. Tym samym Chorzele stały się siedzibą wójta. W 1551 r. za wstawiennictwem królowej Bony erygowano tu parafię, a w latach 60-tych XVI w. wybudowano pierwszy drewniany kościół pw. Św. Mikołaja. W owym czasie miasto liczyło 120 domów, było ośrodkiem piwowarskim i sukienniczym, wyrabiano tu żelazo, prowadzono handel końmi i bydłem. W 1708 r. spłonął podczas przemarszu wojsk szwedzkich pierwszy kościół. Na jego miejscu w cztery lata później wybudowano nową, również drewnianą świątynię, a w 1780 r. otwarto przy niej pierwszą szkołę elementarną dostępną dla wszystkich mieszkańców. Miasto nadal się bogaciło – w 1792 roku, jak podsumowuje przeprowadzona lustracja, rozwijało się rzemiosło skórzane i sukiennicze (funkcjonowała garbarnia i farbiarnia), działała szkoła elementarna, szpital/przytułek, urząd skarbowy. Ulice miasta były wybrukowane, istniały dwa mosty i groble.

Wraz z rozbiorami Polski zaczyna się stopniowy upadek Chorzel. Początkowo znalazły się one w granicach Prus – oddziały pruskie często dokonywały wypadów na miasteczko i porywały mieszkańców, w tym głównie rzemieślników, kradły konie i bydło. W okresie wojen Napoleońskich Chorzele znalazły się na trasie przemarszu wojsk francuskich, które doszczętnie ogołociły miasteczko i okolice z żywności, co spowodowało powszechny głód. Ponadto ludności bardzo dawały się we znaki bandy maruderów dokonujące napadów i gwałtów.

Od początku rozbiorów mieszkańcy Chorzel brali czynny udział w walkach z zaborcami. Podczas Insurekcji Kościuszkowskiej miejscowe oddziały powstańcze pokonały wojska pruskie wypierając je poza granice Mazowsza, w powstaniu listopadowym również miały tu miejsce silne walki, przez co władze carskie ukarały Chorzele ustanowieniem tu oddziału carskiej straży granicznej. Nie przeszkodziło to jednak rozwojowi miasta, w którym w owych czasach działała duża rzeźnia, garbarnia, gorzelnia i browar, działała 4-klasowa szkoła, w której naukę prowadzono w języku polskim. W związku ze znacznym wzrostem liczby ludności żydowskiej powstała synagoga i 2-klasowa szkoła żydowska. W 1853 r. w mieście, prawie wyłącznie drewnianym, wybuchł groźny pożar, który strawił ok. 75% zabudowań. Mieszkańcy wystąpili do władz o zgodę na odbudowę domów murowanych. Zabiegi te trwały prawie 12 lat, ale odpowiedź była pozytywna. Pożar nie był jedyną klęską, która w tym okresie dotknęła miasto – drugą były trzy następujące po sobie epidemie cholery i tyfusu.

W 1863 r. oddziały powstańcze pod dowództwem Zygmunta Padlewskiego i Tomasza Kolbe stoczyły w Chorzelach i okolicy kilka potyczek, w których w pierwszym okresie powstańcy odnosili zwycięstwa. W mieście ustanowiono polskie władze, uwłaszczano chłopów. Po upadku powstania, w ramach represji, władze carskie odebrały Chorzelom prawa miejskie (1869 r), w lokalnych urzędach wprowadzono język rosyjski, w miejscowej szkole również nauczanie prowadzono obowiązkowo w tymże języku. Mimo to miejscowość rozwijała się nadal. Przybywało mieszkańców, rozwijało się rzemiosło i handel, funkcjonowało pięć wiatraków. W 1878 r. ukończono budowę nowego, murowanego kościoła wg. projektu A. Schimmelpfenniga.

Kres rozwojowi miasta położył wybuch I wojny światowej. Chorzele – jako miejscowość nadgraniczna, były świadkiem licznych starć wojsk rosyjskich i niemieckich, przechodziły też z rąk do rąk aż do lutego 1915 r, kiedy to znalazły się pod okupacją niemiecką praktycznie do końca wojny. W Chorzelach powstała POW i prowadziła działania dywersyjne, m. in. w 1917 r . rozkręcono tory kolejowe, co spowodowało wykolejenie się niemieckiego pociągu. Wielu młodych ludzi zaciągnęło się do legionów J. Piłsudskiego.

W okresie 20-lecia międzywojennego wybudowano nową szkołę, remizę strażacką i poczyniono wiele innych inwestycji. Kolejne powstrzymał wybuch II wojny światowej. Chorzele zostały zajęte przez Niemców już 1 IX 1939 r.