Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Przasnysz, skwer w RynkuPrzasnysz, RynekPrzasnysz, Muzeum Historyczne
   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Przasnysz - dla ciekawych

x:20.884 y:53.0165

Przasnysz, tablica upamiętniająca pobyt Napoleona

Osada targowa

Przasnysz, położony w dorzeczu Orzyca, na pograniczu wielkich puszcz, jest jednym ze starszych miast Mazowsza. Już w XII w. znajdowała się w tym miejscu osada targowa. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, w tym szczątki drewnianych chat i kamienne paleniska z początków XIII w. Rozwojowi osady sprzyjało korzystne położenie obok brodu nad rzeką, na skrzyżowaniu szlaków z Płocka, Warszawy i Gdańska. Głównymi przedmiotami eksportu były wszelkie wyroby pochodzące z lasu, jak miód, wosk, skóry mięso i owoce leśne. Handlowano tu również suknem, narzędziami i bursztynem. Przywożono natomiast przede wszystkim zboże, którego było na tych i sąsiednich terenach niewiele ze względu na dużą ilość lasów i ubogie gleby. Zboże to było mielone na miejscu we młynie wodnym na rzece Węgierce.

Zwolnienie z cła i myta

Dzięki szybkiemu rozwojowi, w 1427 r. książę mazowiecki Janusz I Starszy nadał osadzie przywilej miejski na prawie chełmińskim. Mieszczanie zostali zwolnieni z opłacania ceł i myta, co z jednej strony znacząco zwiększyło ich dochody, z drugiej pozwoliło na nowe inwestycje i rozwój miasta. Przasnysz otrzymał również przywilej wybudowania łaźni, postrzygalni i wagi. W pierwszym okresie funkcjonowania miasta istniała tu zapewne kasztelania, zniszczona prawdopodobnie w czasie licznych najazdów Jaćwingów, Prusów i Litwinów. Funkcje obronne przejął wtedy Ciechanów.

Po włączeniu do Korony

Po przyłączeniu Mazowsza do Korony przez Zygmunta Starego w 1526 r. stał się miastem powiatowym i znajdowało się tu starostwo grodowe, a zatem odbywały się tu sądy ziemskie. Do końca XVI w. należał Przasnysz do największych rzemieślniczych i handlowych Mazowsza, a słynął przede wszystkim z organizowanych tu jarmarków. Okres świetności miasta zakończył się w roku 1613, kiedy to wielki pożar strawił większą jego część. Kolejny pożar zniszczył je ponownie w dwa lata później. Przez cały wiek XVII miasto nawiedzane było przez cholerę, wreszcie zniszczone zostało podczas wojen szwedzkich. Po zakończeniu tych wojen otrzymało nowe przywileje i ulgi, mające na celu podniesienie jego zamożności. Dzięki nim Przasnysz powoli zaczął się rozwijać ponownie.

W porozbiorowej Polsce

Po ostatnim rozbiorze Polski miasto znalazło się w granicach Prus Wschodnich. Jego mieszkańcy wzięli czynny udział w walkach powstańczych 1863 r. Organizatorem powstania w rejonie Przasnysza był Tomasz Kolbe. W drugiej połowie XIX w. nastąpił znaczniejszy rozwój miasta, ale zaraz na początku XX stulecia, podczas działań wojennych 1915 r. uległo ono zniszczeniu w 75%. O miasto toczyły się wówczas zacięte walki, które trwały sześć miesięcy.

Niepodległość

Po odzyskaniu niepodległości był ponownie stolicą powiatu. Odbudowany został rynek z przyległymi ulicami i sporo zabytkowych budowli, w tym ratusz i kościoły, a miasto otrzymało m. in. elektrownię, teatr i monumentalne budynki dla szkoły podstawowej i gimnazjum. Do dawnej świetności jednak nie powrócił.

Ostatnia wojna

W pierwszych dniach września 1939 r. pod Przasnyszem ciężkie boje toczyła Mazowiecka Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Jana Karcza. Po klęsce wrześniowej Niemcy włączyli Przasnysz do Rzeszy i założyli tutaj hitlerowski obóz pracy karnej. Bardzo czynnie działały tutaj różne oddziały partyzanckie, a zwłaszcza ZWZ - AK i NSZ.

Odbudowa

Po zakończeniu wojny zaczął się czas odbudowy, a w mieście zaszły gruntowne przemiany społeczne i gospodarcze. Coraz większą rolę zaczął odgrywać przemysł. Powstał również Aeroklub działający do dzisiaj.