Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Siemowit I - książę mazowiecki

Siemowit I urodził się ok. 1215 r. jako syn Konrada I i Agafii , córki księcia włodzimiersko-wołyńskiego. Wychowywał się w atmosferze ciągłych wojen prowadzonych przez ojca z północno-wschodnimi wrogami, był świadkiem i uczestnikiem jego ucieczki z Płocka pod Sochaczew przed wojskami Prusów. Nic więc dziwnego, że po śmierci Konrada, która miała miejsce w 1247 r., kontynuował politykę ojca i sprzymierzał się nadal z Krzyżakami oraz z sąsiadami ze wschodu przeciwko Jadźwingom, czego wyrazem było małżeństwo z córką Daniela - księcia halickiego – Perejesławą w 1248 r. W 1254 r. wspólnie z teściem postanowił, iż Zakon Krzyżacki otrzyma 2/3 ziem zdobytych na Jadźwingach, a w roku 1258 bronił Zakon przed „bezpodstawnymi“ posądzeniami o uciskanie i eksterminację Prusów przed papieżem Aleksandrem IV. Rok wcześniej zrezygnował z pretensji do ziem zdobytych na Prusach, a w 1260 r. zawarł układ z Krzyżakami, iż otrzyma 1/6 ziem zdobytych na Jadźwingach w zamian za pomoc militarną.
Jednocześnie książę pozostawał w ciągłym konflikcie z jednym z braci – Kazimierzem (ojcem Władysława Łokietka). Niechęć obu panów była tak silna, a zapędy Kazimierza w celu odebrania Siemowitowi dziedzictwa tak zdecydowane, że porwał jego i Perejesławę i uwięził we własnym zamku w Łęczycy. Dopiero interwencja legata papieskiego i trzeciego brata Bolesława Wstydliwego spowodowały uwolnienie książęcej pary w kwietniu 1255r. Niewola trwała wprawdzie niespełna pół roku, ale Siemowit dobrze ją zapamiętał i na długo. Kiedy tylko nadarzyła się okazja przystąpił do koalicji przeciwko Kazimierzowi, wyprawił się przeciwko bratu i złupił ziemię łęczycką.
Pod koniec lat 60-tych Siemowit uwikłał się w wojnę z Litwinami, którzy podczas wyprawy w roku 1258 podeszli aż pod Płock i zajęli gród Ornymę. I na nic zdało się w tym wypadku przymierze z Krzyżakami. Podjęta w 1260 r. wyprawa na Żmudź zakończyła się porażką wojsk sprzymierzonych nad jez. Durbe, a na domiar złego Litwini zorganizowali natychmiast odwetowy wypad na Mazowsze i zniszczyli Płock. To ostatnie zdarzenie skłoniło Siemowita do zawarcia sojuszu z bratem Kazimierzem. Nie powstrzymało to jednak ataków litewskich na ziemie mazowieckie. W 1261 r. wojska zakonne i wspierające siły Siemowita ponosiły porażkę za porażką w starciach z Litwinami, co wreszcie zmusiło Siemowita do ucieczki z Płocka, który został spalony na przełomie wiosny i lata 1262 r. Książę schronił się w Jazdowie (dzisiejszy Ujazdów) koło Warszawy, ale Litwini wraz z Jadżwingami przeprawili się przez Wisłę w okolicy Skaryszewa i niespodziewanie napadli na zamek w Jazdowie. Podczas bitwy zginął książę Siemowit, a jego małoletni syn Konrad II dostał się do niewoli. Gdzie przebywał wówczas jego młodszy syn Bolesław – nie wiadomo.