Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Konrad I – książę mazowiecki

Książę Konrad I Mazowiecki urodził się w 1187 lub 1188 roku jako syn Kazimierza II Sprawiedliwego, który z kolei był najmłodszym synem Bolesława Krzywoustego. Bolesław Krzywousty w swoim testamencie przydzielił wprawdzie Mazowsze Bolesławowi Kędzierzawemu, ale ten książę nie interesował się specjalnie tą częścią swoich posiadłości i wkrótce oddał je swojemu małoletniemu synowi Leszkowi, nad którym opiekę op śmierci Bolesława przejął stryj Kazimierz Sprawiedliwy, panujący również w Małopolsce. Po przedwczesnej, bezpotomnej śmierci Leszka Kazimierzowi przypadły we władanie mazowieckie ziemie. Po jego śmierci dwaj synowie zawarli ze sobą układ, na mocy którego młodszy z nich, Konrad, objął we władanie Mazowsze, ziemię chełmińską, dobrzyńską i kujawską. I tak doszło do powstania udzielnego księstwa.
Panowanie Konrada I przypadło na bardzo burzliwy okres w dziejach. Ustawiczne najazdy Prusów i Jadźwingów zmuszały go do prowadzenia ciągłych wojen obronnych na północy księstwa. Dążąc do objęcia kontroli nad całością ziem polskich prowadził również długoletnie walki z Henrykiem Brodatym – księciem śląskim, który dążył do tego samego celu. W końcu nieustanne najazdy Prusów i Jadźwingów zmusiły księcia do ucieczki z Płocka do Wiskitik i Trojanowa pod Sochaczewem. To stało się ostatecznym impulsem do sprowadzenia Krzyżaków do pomocy w walkach z północnymi wrogami i osadzenia ich w ziemi chełmińskiej.
Czasy, w których przyszło żyć księciu były okrutne i bezwzględne, a on świetnie do nich pasował. Nie unikał gwałtów ani morderstw dążąc do realizacji swoich celów. W 1217 r. skazał bezpodstawnie, w wyniku intryg dworskich, na oślepienie i śmierć wybitnego wojewodę mazowieckiego Krystyna, przez co osłabił znacznie linię obrony północnego Mazowsza, a w 1239 r. – skazał na śmierć przez powieszenie kanonika płockiego Jana Czaplę z powodu sporu majątkowego z kapitułą płocką. Został za to wyklęty przez biskupa płockiego i zmuszony do wielkich nadań i fundacji na rzecz Kościoła.
Pomimo tych wszystkich negatywnych zdarzeń, trudno Konrada ocenić jednoznacznie źle. Zasłynął bowiem jako bardzo dobry gospodarz. Nadawał ziemie rycerzom i kościołowi, zachęcał ludność do zakładania osad poprzez nadawanie jej licznych swobód. Dzięki jego inicjatywom dziki do tej pory i bezludny obszar między Bugiem i Pilicą zaczął się szybko zaludniać. Starał się mądrze gospodarzyć, po dzień dzisiejszy zachowały się spisy bobrów sporządzone przez Jaksę z Makowa, który w 1229 r. naliczył ich 251 sztuk. Dwór księcia otrzymał wówczas 100 skór, 50 skór zostało sprzedanych, a pozostałe zwierzaki pozostawiono na dalsze rozmnażanie. W ostatnim okresie życia współrządził z synem Siemowitem, który po jego śmierci w 1247 r. objął władzę na Mazowszu.