Regulamin | O nas | Reklama |(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           
Galeria

Binduga, kapliczka słupowa, figura św. Jana NepomucenaKrukowo, kapliczka murowana, figura św. Jana NepomucenaKrukowo, kapliczka murowana, figura św. Jana Nepomucena
Długie, stary ciosany krzyżDługie, Omulew w drodze do SurowegoSurowe, kapliczka słupowa, figura św. Jana Nepomucena
Surowe, stara drewniana chataSurowe, rzeka Trybówka
   Trasy turystyczne --> Trasy rowerowe

Trasa rowerowa szlakiem kapliczek kurpiowskich

Bandysie –Długie – Binduga –Krukowo – Surowe – Bandysie; Dystans ok. 23 km

Binduga, kapliczka słupowa, świątek

Etap I

Trasę rowerową szlakiem kapliczek kurpiowskich rozpoczynamy w miejscowości Bandysie. Początkowo jedziemy na południe w stronę Brodowych Łąk, a w miejscu rozwidlenia dróg kierujemy się na południowy zachód do odległej o ok. 3 km miejscowości Długie. Tam przy samej drodze stoi stara kapliczka słupowa z rzeźbą św. Jana Nepomucena odrestaurowana przez pochodzącego ze wsi Długie, a mieszkającego obecnie w Warszawie rzeźbiarza Krzysztofa Zyśka.

Etap II

Jedziemy dalej 3 km tą samą drogą docieramy do Nowej Wsi, w której skręcamy w prawo w kierunku Bindugi, gdzie znajduje się drewniana kapliczka piętrowa z rzeźbą św. Jana Nepomucena.

Etap III

Ze wsi Binduga udajemy się do oddalonego o ok. 4 km Krukowa, gdzie możemy obejrzeć murowaną kapliczkę z rzeźbą św. Jana Nepomucena.

Etap IV

W Krukowie zawracamy w kierunku na Zagradzie. Po przejechaniu ok. 4 km drogą Myszyniec – Chorzele skręcamy w lewo do wsi Surowe. Znajdziemy tam piękną odnowioną kapliczkę z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Jest to stara kapliczka kłodowa z wnęką. Prace renowacyjne, dzięki którym kapliczka otrzymała nowy daszek ze „śparogami”, przeprowadzili harcerze pod kierunkiem Krzysztofa Zyśka. Wieś Surowe słynie również z pięknej figury Matki Boskiej. Jest ona także miejscem urodzenia brata Zenona (Władysława Żebrowskiego), przyjaciela Ojca Maksymiliana Kolbego i jego towarzysza wyprawy do Japonii.

Powrót

Aby wrócić do Bandyś należy cofnąć się do drogi Myszyniec - Chorzele i skierować się w lewo. Po przejechaniu ok. 5 km znajdziemy się na skrzyżowaniu z drogą Czarnia - Zawady, na którym skręcamy w prawo. Do Bandyś mamy już zaledwie 2 km.