Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Ostrołęka, cerkiew
   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Ostrołęka - dla ciekawych

x:21.5696 y:53.0856

Ostrołęka, pomnik gen J. Bema

Początki miasta

Dzisiejsza Ostrołęka znajduje się w miejscu, w którym już we wczesnym średniowieczu bo w XI w. istniał słowiański gród obronny. Jego ślady w postaci grodziska zachowały się do dziś. Jak głosi tradycja, było to tzw. Stare Miasto. Gród należał do najbardziej na północny wschód wysuniętych warowni pierwszych Piastów i strzegł ludność przed najazdami Prusów i Jaćwingów. Stał się on zaczątkiem osady, której książę Ziemowit III nadał w 1373 roku prawa miejskie. W 15 lat później jego syn, książę Janusz ufundował tu kościół parafialny. Ostrołęka, po uzyskaniu praw miejskich, szybko stała się ważnym ośrodkiem administracyjno – handlowym. Szlaki kupieckie z południowej Polski na Litwę i do Prus prowadziły właśnie przez to miasto. Stąd też spławiano do Gdańska bogactwa puszczy, jak drzewo, potaż, smołę, miód, wosk i skóry. Handel ten rozwijał się szczególnie intensywnie po zawarciu pokoju z Zakonem Krzyżackim przez króla Kazimierza Jagiellończyka w 1466 r.

„Złoty wiek”

Po włączeniu reszty Mazowsza do Korony w 1526 r. Ostrołęka i przyległe do niej ziemie zostały oddane we władanie królowej Bonie. Nadała ona miastu nowe przywileje, dzięki którym przeżyło ono tzw. „Złoty wiek”. Niestety trwał on zaledwie niespełna 40 lat. W roku 1564 miasto przeżyło 2 kataklizmy: epidemię i pożar. Trzeba było zagospodarować je od nowa. Po kolejnych piętnastu latach król Stefan Batory, który przez trzy dni przebywał w Ostrołęce, potwierdził wszystkie wcześniejsze przywieje. Miasto zaczęło się znowu rozwijać.

Trudne czasy

Jego położenie geograficzne na ważnych szlakach handlowych ułatwiało rozwój ekonomiczny. Jednocześnie jednak położenie w miejscu ważnym strategicznie powodowało częste zniszczenia i upadek gospodarczy, który datuje się od połowy XVII w. Miała jednak Ostrołęka i w tym trudnym okresie lepsze chwile, między innymi za panowania Augusta III, potem na początku XIX w., kiedy to stała się miastem powiatowym, a następnie pod koniec tegoż wieku, kiedy otrzymała połączenie kolejowe z Tłuszczem, Małkinią i Łapami, co związało ją gospodarczo z Warszawą i Białymstokiem. Na przełomie XIX i XX wieku Rosjanie zbudowali duże koszary na przedmieściach Ostrołęki, w Wojciechowicach. W okresie międzywojennym stacjonował tu 5 Pułk Ułanów, co stworzyło dodatkowy popyt i pobudziło rozwój rzemiosła i usług.

Wojenne losy

Szwedzi w Ostrołęce Nie omijała miasta żadna z wojen, począwszy od „potopu szwedzkiego”, kiedy to wojska nieprzyjacielskie maszerowały przez Ostrołękę do Tykocina w lipcu 1656 roku. Mieszkańcy podjęli wówczas walkę z najeźdźcą, ale ulegli przeważającym siłom wroga, a miasto zostało poważnie zniszczone. W okresie wojny północnej zostały tu stoczone w 1708 roku zacięte walki pomiędzy oddziałami Karola XII, a Kurpiami broniącymi przejścia przez Puszczę Zieloną. [Wojna północna (lata 1700 – 1721) - Szwecja wystąpiła przeciwko koalicji Rosji, Saksonii i Danii, a przedmiotem sporu była próba zajęcia Estonii przez Piotra Wielkiego. Sygnał do Powstania W roku 1793 w Ostrołęce mieścił się Sztab Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej, którą dowodził gen. Antoni Madaliński – uczestnik sprzysiężenia powstańczego. Bunt tej brygady przeciwko rozkazowi redukcji wojska polskiego i jej marsz w stronę Krakowa dał hasło do rozpoczęcia powstania pod wodzą Tadeusza Kościuszki. Napoleon i Łuk Triumfalny Na początku 1807 roku w mieście przebywał Napoleon Bonaparte. W lutym tegoż roku w okolicach Ostrołęki doszło do walk wojsk francuskich z rosyjskimi. Poległ wtedy francuski generał Campana. Znaczenie strategiczne tej bitwy było na tyle duże, że na łuku triumfalnym w Paryżu wyryta jest nazwa Ostrołęki. Brawurowa szarża Podczas Powstania Listopadowego doszło w Ostrołęce do wielkiej i krwawej bitwy pomiędzy wojskami polskimi pod wodzą gen. Skrzyneckiego i armią carską dowodzoną przez feldmarszałka Dybicza. W walkach szczególnym męstwem odznaczyli się słynni czwartacy gen. Bogusławskiego. Bitwa trwała długo - cały dzień i początkowo powstańcy mieli szansę na zwycięstwo. Niezdecydowanie gen. Skrzyneckiego przesądziło jednak o przegranej powstańców. Od zupełnej klęski uratował Polaków ppłk Józef Bem, który z wyjątkową brawurą i umiejętnością dokonał szarży artyleryjskiej, zmuszając wojska carskie do zaniechania ataku. W tym krwawym starciu obie strony straciły ponad 11 tysięcy żołnierzy! Wynik tej bitwy przyspieszył upadek Powstania Listopadowego. Trzy wojny W czasie Powstania Styczniowego w okolicach Ostrołęki również zostało stoczonych wiele potyczek, ale do największej bitwy na tych terenach doszło pod Myszyńcem. W okresie I wojny światowej miasto uległo całkowitemu zniszczeniu. Na początku wojny Ostrołęka okupowana była przez Rosjan, którzy przed wycofaniem się przed napierającą armią niemiecką spalili miasto. Niemcy, po zajęciu Ostrołęki zelektryfikowali ją, a po zajęciu północnego Mazowsza wybudowali w puszczy sieć kolei wąskotorowych, której zadaniem był wywóz drewna. Nie ominęła Ostrołęki również wojna polsko – bolszewicka 1920 roku, kiedy to w początkach sierpnia 1920 r. Armia Czerwona zajęła miasto.

Czasy współczesne

Po raz kolejny miasto ogromnie ucierpiało podczas ostatniej wojny. Zostało jednak starannie odbudowane, a w ostatnich latach odnowione. Obecnie jest jednym z ładniejszych polskich miast, tętniącym życiem, zadbanym. Działa tu wiele restauracji oferujących kuchnię polską i włoską, bary, cukiernie i lodziarnie. Funcjonuje tu kilka hoteli, kryte pływalnie, kort tenisowy, wypożyczalnia kajaków. W Ostrołęckim Centrum Kultury działa kino, teatr, i offowa, dynamiczna galeria sztuki.