Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Kogucik dekorowany kwiatami z bibuły, wyk. J. KrzyżewskaPalma wielkanocna, wyk. J. KrzyżewskaKwiaty z bibuły, wyk. J. Krzyżewska
Kwiaty z bibuły, wyk. J. KrzyżewskaKwiaty z bibuły, wyk. J. Krzyżewska
   Region w zbliżeniu --> Kultura --> Twórcy w regionie

KRZYŻEWSKA JANINA - baśnie, legendy i...bibułkowe kwiaty

07-436 Lipniki, ul. Ks. Kan. E. Sierbińskiego 13, Tel: (029) 77 26 446

 Janina Krzyżewska na tle swojej kolekcji białych palm wielkanocnychJanina Krzyżewska urodziła się w Pile w roku 1945. Dzieciństwo i okres wczesnej młodości spędziła w ziemi swoich przodków w okolicach Łowicza. Od 1964 roku mieszka na Kurpiach w wiosce Lipniki.

Bogate w tradycje i kulturę ludową regiony łowicki i kurpiowski nauczyły ją miłości do barwnego i żywego folkloru. A nie jest to miłość ani platoniczna, ani bierna. Pani Janina, zafascynowana kurpiowską i łowicką sztuką obrzędową, wyczarowuje swoimi zręcznymi dłońmi prawdziwe cudeńka z bibuły: palmy, kwiaty, bukiety, ptaki, anioły... W jej pracach wyraźnie widać wpływy tradycji obu krain, które ukochała, może z pewną przewagą regionu kurpiowskiego - jej ojczyzny z wyboru. Dzięki temu połączeniu tworzy nowe wartości w tradycyjnej sztuce kurpiowskiej. Jej prace stanowią podstawę wystroju w wielu kawiarniach i hotelach i to one właśnie nadają tym miejscom szczególny i niepowtarzalny charakter.

Ale to nie wyczerpuje aktywności artystycznej pani Krzyżewskiej. Poza tworzeniem ulotnych dzieł z delikatnych bibułek zbiera legendy z najbliższej okolicy, spisuje je i ilustruje, zachowując je dzięki tej swojej pasji w pamięci ludzkiej. Zachowuje dla nas wszystkich poezję Puszczy Zielonej. Ale nie tylko w ten sposób. Pani Janina pisze także wiersze o tych borach niezwykłych, o duszkach w nich mieszkających, maluje przydrożne kapliczki i chaty kurpiowskie.

Za swoją działalność otrzymała dwukrotnie nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, nagrodę fundacji POLCUL, nagrodę Prezesa Związku Kurpiów ,,Kurpik 2005”, nagrody za zajęcie I i II miejsca w konkursach ,,Palmy Kurpiowskiej”. Jest osobą w rzeczy samej niezwykłą, a żeby się przekonać jak potrafi opowiadać o swojej ukochanej ziemi - trzeba ją po prostu usłyszeć.