Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

opis
   Region w zbliżeniu --> Budowle stare
i nowe --> Kościoły, klasztory i plebanie

Kościół w Dąbrówce

x:21.6497 y:53.2113

opis

Cudowne Objawienie Matki Bożej

Drewniany kościół pw. św. Anny, który obecnie znajduje się w Dąbrówce, został wybudowany w 1756 r. w Kadzidle, a przeniesiono go w roku 1883. W Kadzidle rozpoczęła się wówczas budowa większego, murowanego kościoła, niezbędnego ze względu na znaczny rozwój terytorialny wsi i zwiększającą się szybko liczbę mieszkańców. Powstał wówczas problem rozbiórki starego, drewnianego budynku. Początkowo miał on zostać spalony, ale upomnieli się o niego mieszkańcy pobliskiej Dąbrówki. Stanowili oni społeczność niezwykle przywiązaną do religii, a religijność ta została jeszcze dodatkowo umocniona w 1850 roku, kiedy to właśnie tutaj, w Dąbrówce, miało miejsce Cudowne Objawienie Matki Boskiej. Miejscowa ludność, pod przywództwem księdza Chrapkowskiego, uczestnika Powstania Styczniowego zesłanego następnie na kilka lat na Syberię, tak długo podejmowała u władz carskich starania o przeniesienie kadzidlańskiej świątyni do swojej wsi, aż celu dopięła.

Kościół postawiono na miejscu niedużej dawnej kaplicy. Ksiądz Chrapkowski podjął w dalszej kolejności starania o ustanowienie w Dąbrówce parafii. Nie były one łatwe – miejscowa ludność w każdym zrywie narodowym występowała zdecydowanie przeciwko zaborczym władzom, wobec czego nie były one skłonne udzielić zezwolenia na erygowanie parafii świadczącej o pewnej lokalnej niezależności. Dzielny ksiądz Chrapkowski nie doczekał pełnego efektu swoich starań – schorowany i wycieńczony po pobycie na zesłaniu zmarł przedwcześnie.

Erygowanie parafii

Dzieło to podjął jego następca, ksiądz Włostowski i ukończył je uzyskując wreszcie, po wielu latach, zezwolenie na erygowanie parafii w Dąbrówce. Ważnym powodem było Cudowne Objawienie Matki Boskiej w 1850 r. Drugim uzasadnieniem było miejsce pochówku księdza Chrapkowsiego.

Ksiądz Chrapkowski został najpierw pochowany w kościele w Kadzidle. Mieszkańcy Dąbrówki byli jednak niezwykle przywiązani do swojego pasterza i pragnęli, aby jego doczesne szczątki spoczęły w ziemi, dla której tak wiele zdziałał. W wyniku ich usilnych starań grób przeniesiono do Dąbrówki. Fakt ten miał jednak jeszcze inne poza sentymentalnym znaczenie. Istniał bowiem wówczas zwyczaj, że parafię ustanawiano w tych kościołach, w których pochowany był ksiądz, który w nim pracował. Fakt pochowania księdza Chrapkowskiego na cmentarzu w Dąbrówce był dodatkowym atutem podczas starań o status parafii. W tenże sposób ksiądz Chrapkowski jeszcze zza grobu przyczynił się do podniesienia statusu mieszkańców Dąbrówki.

Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1892 r. Kościółek jest bardzo ładny z zewnątrz, w środku znajdują się ; jeśli chcemy zwiedzić go w środku, a nie jest to niedziela, musimy udać się do księdza i poprosić o otworzenie świątyni. Jak większość kościołów na prowincji jest on zamknięty w dni powszednie w obawie przed kradzieżami.