Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Myszyniec, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, dzwonnicaopis
   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Myszyniec - dla ciekawych

x:21.3472 y:53.3818

Myszyniec, kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

Dawna stolica Kurpiów

Jeszcze przed ostatnią wojną uważany był Myszyniec za stolicę Kurpiów, dzisiaj walczy o ten zaszczyt ze wsią Kadzidło. Założony został około 1650 r., kiedy to król Jan Kazimierz, za wstawiennictwem swojej żony Marii Ludwiki Gonzagi, polecił Jezuitom łomżyńskim zbudowanie kaplicy w puszczy i założenie misji. Zadaniem tej misji miało być nawracanie na katolicyzm miejscowej ludności, która w przeważającej części pochodziła z Prus i była wyznania luterańskiego. 22 XII 1650 r. król nadał ojcom jezuitom przywilej na trzy targi: w Święto Zwiastowania NMP, w wigilię Trójcy Świętej i w wigilię Świętego Marcina. Dzięki temu wokół kapliczki z czasem powstała osada targowa, którą ludność miejscowa nazwała kościółkiem Missyi; tak – jak wieść gminna niesie – utworzona została nazwa Myszyniec. Przywileje nadane przez Jana Kazimierza poszerzył Jan III Sobieski w 1677 r. zezwalając na wybudowanie szkoły, browaru i karczmy.

Król Staś i Myszyniec

W dalszym rozwoju Myszyńca niemałą rolę odegrały przywileje nadane przez Augusta II, zezwalające na odbywanie cotygodniowych targów w wiosce. Dzięki nim Myszyniec mógł się na tyle prężnie rozwijać i na tyle się rozrósł, że król Stanisław August Poniatowski nadał mu w końcu XVIII w., prawdopodobnie w 1792 r., prawa miejskie. Data ta nie jest jednak pewna, ponieważ przywilej erekcyjny zaginął.

Powstania

Ludność myszyniecka zasłużyła się znacząco dla Polski zarówno w okresie wojen szwedzkich, kiedy to stawiała zacięty opór najeźdźcom, jak i w czasach zaborów. Między innymi wzięła czynny udział w walkach podczas Powstania Styczniowego. Na początku marca 1863 r. pod Myszyńcem miała miejsce bitwa powstańców z wojskami rosyjskimi. Oddziałami powstańczymi dowodził wówczas Zygmunt Padlewski.

Carskie represje

W ramach represji stosowanych po upadku Powstania przez władze carskie wobec uczestników i zwolenników walki o niepodległość, w 1869 r. Myszyniec utracił prawa miejskie. Nie oznaczało to jednak utraty znaczenia tej miejscowości dla okolicznych mieszkańców. W dalszym ciągu odbywały się tu targi, jarmarki i odpusty, kwitł handel i rzemiosło. Targi myszynieckie cieszyły się szeroką sławą. Zjeżdżano tutaj z Mrągowa, Piszu, Kolna, Świecia i spod Chorzel. Niemałą rolę w rozwoju handlu odegrała ludność żydowska.

Zielona jodła

Po I wojnie światowej znaczącą rolę w utrzymaniu prestiżu Myszyńca zaczął odgrywać powstający na jego terenie drobny przemysł. Z tym wiązał się problem przesiedlania się mieszkańców okolicznych wsi do Myszyńca. Znamienny jest podział, jaki w wyniku tych ruchów ludności powstał między dawnymi a nowymi mieszkańcami. W społecznej świadomości wielu myszynieckich rodzin o długiej tradycji osadniczej zakodowane było ogromne poczucie wyższości nad nowymi osadnikami. Wiązało się ono z powszechnym przyznawaniem wsi gminnej Myszyniec znacznie wyższej pozycji niż innym wsiom kurpiowskim. Pozycji, którą dawały jej tradycje najstarszego osadnictwa, posiadanie przez ponad pół wieku statusu miasteczka oraz domniemanego herbu znanego już tylko najstarszym mieszkańcom. Przedstawiał on zieloną jodłę na niebieskim polu. Po ostatniej wojnie Myszyniec odzyskał prawa miejskie. Obecnie znajduje się tam prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury działający na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego, a burmistrz miasta podejmuje liczne działania na rzecz jego rozwoju i unowocześnienia.