Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Czesława Konopkówna

Wybitna kurpiowska twórczyni ludowa i ambasadorka polskiej kultury

Pierwsza Dama Wycinanki Polskiej, założycielka i pierwszy prezes kurpiowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Czesława Konopkówna urodziła się 16 kwietnia 1925 r. we wsi Tatary niedaleko Kadzidła w chłopskiej rodzinie o korzeniach kurpiowskich. Jej rodzice starannie pielęgnowali tradycje ludowe. Ojciec prowadził gospodarstwo, matka zajmowała się domem, a każdą wolną chwilę poświęcała na zajęcia związane z pracą twórczą: tkała, szyła ręcznie stroje kurpiowskie, robiła bukiety, palmy, kierce, wycinanki, którymi zdobiła następnie dom. Swoje zamiłowanie do piękna przekazała córce Czesławie, która nie tylko przejęła je od matki, ale znacznie rozwinęła. Obdarzona wielkim talentem twórczym bardzo szybko zaczęła wprowadzać do wzorów tradycyjnych własne, nowatorskie elementy.
Jako młoda dziewczyna pracowała w rodzinnej wsi w przedszkolu założonym przez księdza Mieszkę, wielkiego miłośnika zarówno ludu kurpiowskiego, jak i kurpiowskiej kultury. To on właśnie był pomysłodawcą zorganizowania pierwszego konkursu i pierwszej w historii wystawy sztuki kurpiowskiej. Odbyła się ona w 1948 r. w Kadzidle. Wycinanki Czesławy Konopkówny już wtedy zdobyły trzecią nagrodę. W następnym roku wzięła udział w konkursie na wnętrze chaty kurpiowskiej i zajęła pierwsze miejsce. Jury najwyżej oceniło wówczas jej wyjątkowe wyczucie koloru i harmonii wnętrza. O jej chacie znalazły się wzmianki w przewodnikach turystycznych, odwiedzały więc ją coraz liczniejsze wycieczki z całego kraju, a także miłośnicy sztuki ludowej.
Po sukcesie konkursu i wystawy ksiądz Mieszko przystąpił do powołania i organizacji spółdzielni rękodzieła ludowego, nazwanej później „Kurpianką”. Jedną z pierwszych osób, które podpisały deklarację założycielską była Czesława Konopkówna. Powierzono jej też nadzór artystyczny nad wyrobami spółdzielni: wycinankami, tkaninami, haftami, wyrobami z plecionki. Czuwając nad pracami innych twórców nie zaniedbywała twórczości własnej. Jej dzieła zajmowały pierwsze miejsca w większości konkursów, w jakich brała udział. Dlatego też w 1959 r. została wydelegowana przez Cepelię na Międzynarodową Wystawę Rzemiosła Artystycznego w Londynie, gdzie pokazywała proces powstawania wycinanki kurpiowskiej. W dwa lata później robiła to w Bredzie w Holandii, a potem jeszcze wiele razy we Włoszech, Danii, Szwecji, Japonii, Szwajcarii, Meksyku, USA, Tajlandii i w wielu innych krajach. Zawsze wywoływała powszechny zachwyt zarówno swoją sztuką, jak i ujmująco skromnym sposobem bycia. Pozyskiwała powszechne uznanie dla polskiej kultury i sztuki.
Czesława Konopkówna całe swoje życie poświęciła bez reszty pracy społeczno-kulturalnej. W 1975 r. czynnie wspierała organizację Muzeum Okręgowego w Ostrołęce, a w 1979 r. włączyła się w prace związane z utworzeniem skansenu kurpiowskiego w Kadzidle, do którego wykonała dekoracje chat kurpiowskich. Sztukę swojego regionu starała się propagować na różne sposoby, między innymi przekazała wiele własnych prac do takich instytucji jak Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, czy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Czesława Konopkówna zmarła 12 maja 1993 r. w Ostrołęce. Przez mieszkańców rodzinnych stron została zapamiętana jako osoba, która nade wszystko ukochała kulturę i tradycję swojej rodziny, swojej wsi, swego regionu.