Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Kadzidło, kościół pw. Św. DuchaKadzidło, kościół pw. Św. Ducha, ołtarz głównyKadzidło, Skansen Kurpiowski
Kadzidło, ścieżka rowerowa w kierunku Rezerwatu PodgórzeKadzidło, spółdzielnia KurpiankaKadzidło, spółdzielnia Kurpianka, na zdjęciu p. Halina Pajka
   Region w zbliżeniu --> Miasta, wioski,
miasteczka --> Dla ciekawych

Kadzidło dla ciekawych

Duża wieś o zabudwie typu miejskiego. Ciekawy skansen i ładny neobarokowy kościół z końca XIX

x:21.4631 y:53.2345

Kadzidło, Skansen KurpiowskiWieś powstała w okresie walk starosty ostrołęckiego Jana Małachowskiego przeciwko Jezuitom z Myszyńca. Jako przeciwwagę dla ich pozycji, w 1781 r. starosta postawił tu drewniany kościół. Drugi kościół wybudował syn Jana – Antoni Małachowski w 1783 r. Obecnie znajduje się on we wsi Dąbrówka, w pobliżu miejscowości Lelis. Budowę obecnego, murowanego, neobarokowego kościoła rozpoczęto w 1881 r.

Mieszkańcy wsi, poza rolnictwem, zajmowali się wyrobem kadzideł kościelnych. Kadzidła produkowano z drobnicy bursztynowej, występującej na tych terenach w dużej ilości w postaci kopalnej, spajanej żywicą jałowca.

Pod koniec XIX w. w Kadzidle została założona fabryka guzików wyrabianych z rogu, kości i masy perłowej. Fabryka powstała dzięki staraniom rodziny Krasińskich, związanych od długiego czasu z tymi terenami. W tym też czasie rozwinęło się na dużą skalę rękodzielnictwo tkackie, które przynosiło mieszkańcom znaczny dochód.

Obecnie Kadzidło jest dużą wsią gminną, liczącą ok. 4 tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem usługowym, turystycznym i krajoznawczym. We wsi przeważa budownictwo nowoczesne: niespójne, pozbawione wdzięku i charakteru. Najładniejsza część, rzeczywiście warta obejrzenia, to centrum. Żeby się tam dostać, należy zjechać z głównej drogi w lewo jadąc w kierunku Olsztyna. Dominującym budynkiem jest ładny neobarokowy kościół, zbudowany pod koniec XIX w. Wokół niego skupione są nieliczne stare drewniane domy kurpiowskie. Całość robi przyjemne wrażenie.

W Kadzidle działa Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Kurpianka”, która współpracuje z 30 twórcami ludowymi i zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów sztuki ludowej takich jak wycinanki, bieżniki, chodniki, lalki w strojach ludowych, palmy i kierce. Pracownicy Spółdzielni chętnie pokazują zainteresowanym turystom sposób tkania serwet i chodników na tradycyjnych drewnianych krosnach.

Przy Spółdzielni funkcjonuje rodzaj sklepu przyzakładowego, w którym teoretycznie można kupić wyroby sztuki ludowej. Niestety jest on bardzo słabo zaopatrzony i wybór jest niewielki. A szkoda, bo mogłoby to być stałe miejsce promocji artystów i ich twórczości. Spółdzielnia i sklep mieszczą się przy ul. Kościuszki w Kadzidle, tel. (0 29) 761 80 70, 761 70 81, 761 80 96 i czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15.00 W samym Kadzidle w we wsiach okolicznych mieszkają tak znani twórcy ludowi, jak Apolonia Nowak, Stefania Konopka, Aleksandra Oślicka czy Czesława Marchewka. W Kadzidle działa kilka zespołów folklorystycznych, w tym taneczny zespół regionalny, kapela i zespół dziecięcy „Kurpik”. Wciąż jednak konkurują z Kadzidłem, i to nie bez sukcesów, takie miejscowości jak Myszyniec, Łyse, Lelis.