Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria


   



Prosię pieczone w całości z farszem – (przypis red. potrawa wielkanocna)

Potrawy mięsne

Prosię pieczone w całości z farszem

Prosię
Piwo, oliwa lub sok z cytryny
Sól, pieprz


Farsz I:
½ kg kaszy gryczanej palonej
10 dag słoniny
2 cebule 2 gotowane na twardo jajka
Podroby z prosięcia
Ewentualnie mocny rosół


Farsz II:
Wątróbka i płucka prosięcia
½ kg cielęciny,br> Marchewka, pietruszka, seler, cebula
3 całe jajka
Przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Mała chałka
Mleko
Masło


Prosię dokładnie czyścimy. Myjemy w ciepłej, a następnie w zimnej wodzie. Patroszymy i moczymy przez godzinę w zimnej wodzie. W tym czasie przygotowujemy farsz.
Farsz I. Gotujemy na sypko ½ kg kaszy gryczanej palonej i studzimy. Dusimy na maśle podroby z prosięcia z dodatkiem 10 dag słoniny i 2 cebulek drobno pokrojonych. Również drobno siekamy 2 całe jajka i dodajemy do podrobów. Przyprawiamy solą, pieprzem i odrobiną gałki muszkatołowej. Mieszamy wszystko z kaszą gryczaną. Jeżeli farsz jest za suchy, dodajemy mocnego rosołu i nadziewamy nim prosię.
Farsz II. Wątróbkę i płucka z prosięcia oraz ok. ½ kg cielęciny dusimy na maśle z jarzynami i cebulą. Wątróbkę wyjmujemy wcześniej, mięso dopiero, gdy będzie miękkie. Mięso przepuszczamy przez maszynkę, dodajemy pół dużej lub małą chałkę namoczoną w mleku i odciśniętą. Dodajemy sól, pieprz, gałkę muszkatołową, wbijamy trzy całe jajka i wyrabiamy. Można dodać drobno posiekaną natkę pietruszki lub sparzone rodzynki (według uznania).
Prosię przed nadzianiem wyjmujemy z wody, osuszamy i nacieramy solą i pieprzem. Następnie pieczemy, smarując piwem, oliwą lub sokiem z wyciśniętej cytryny i dodając przyprawy. Prosię pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku w zależności od wielkości 2 – 2 ½ godziny.
Upieczone zimne prosię po ułożeniu na półmisku ubieramy dookoła zielonym barwinkiem, a w pyszczek wkładamy kolorową pisankę, obok stawiamy sosjerkę z sosem wielkanocnym.

(Kurpie 2/2003; str. 34 „Wielkanocne przysmaki” Danuta Kostewicz)