Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

J. Bacławski, Chrystus FrasobliwyJ. Bacławski podczas pracy J. Bacławski, pracownia
J. Bacławski, MB z DzieciątkiemM. Drężek, Zadumany świątek
   Region w zbliżeniu --> Kultura --> Folklor

Rzeźbiarstwo czyli kurpiowskie Bogoroby

opis „W dawne lata było na Kurpiach wielu domorosłych rzeźbiarzy – „ Bogorobów” – którzy strugali z drzewa krzyże, figury świętych, fajki, robili kapliczki i całe ołtarzyki, dłubiąc to wszystko według własnego rysunku i pomysłu, z miękkiego drzewa lipowego, a niekiedy twardego, np. gruszki.” – pisał Adam Chętnik w 1924 r o zawodzie rzeźbiarza ludowego.Obecnie rzeźbiarze ludowi coraz częściej sięgają w swojej twórczości do tematyki świeckiej, przedstawiając sceny z życia codziennego oraz ze świata przyrody.

Z lipy lub gruszy strugali

Od dawien dawna na Kurpiach stawiano na skrzyżowaniach dróg, nad strugami i w obrębie zabudowań kapliczki ze świętymi. Były to rzeźby w drewnie, polichromowane farbą olejną, nazywane figurami lub osobami. W 1924 r. Adam Chętnik tak pisał o zawodzie rzeźbiarza „W dawne lata było na Kurpiach wielu domorosłych rzeźbiarzy – „ Bogorobów” – którzy strugali z drzewa krzyże, figury świętych, fajki, robili kapliczki i całe ołtarzyki, dłubiąc to wszystko według własnego rysunku i pomysłu, z miękkiego drzewa lipowego, a niekiedy twardego np. gruszki. W wolnych od dłubania figur chwilach wyrzynali laski i zabawki, niektórzy utrzymywali siebie i rodziny z takiego zajęcia, ludność bowiem chętnie nabywała krzyże i świętych, pomalowanych barwnie olejną farbą, płacąc nie tylko pieniędzmi, ale w naturze produktami, drzewem itp.”

Elity wśród elit

Rzeźbiarze stanowią elitę wśród kurpiowskich artystów ludowych. Większość z nich tworzy do tej pory przede wszystkim rzeźby o tematyce sakralnej, czyli figury, wśród których najważniejsze są „pasje” – rzeźby przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego. Rzeźby te spełniały zawsze dwie funkcje – religijną i magiczną. Ustawiano je w miejscach szczególnie niebezpiecznych, między innymi przy skrzyżowaniach dróg i mostach oraz wieszano w centralnym miejscu każdej chaty kurpiowskiej ( zob. też „Kapliczki na Kurpiach”). Obecnie rzeźbiarze ludowi coraz częściej sięgają w swojej twórczości do tematyki świeckiej, przedstawiając sceny z życia codziennego oraz ze świata przyrody. Do historii rzeźbiarstwa na Kurpiach weszło wiele nazwisk, m.in. Andrzeja Kaczyńskiego i Łukasza Raczkowskiego. Najsłynniejsi z artystów nie mieli ziemi, nie pracowali na roli, a utrzymywali się wyłącznie z rzeźbienia figur na zamówienie fundatorów. Do najbardziej znanych współczesnych rzeźbiarzy kurpiowskich należą: Józef Bacławski Łyse 96, 07- 437 Łyse tel. 0504 763 646 Stanisław Bacławski Czarnia Kadzidlańska 46, 07- 420 Kadzidło tel. 0692 247 934 Stefan Szurnicki ul. Sachalin, 07-422 Dylewo Jan Rogiński Jankowo-Młodziankowo Stanisław Banach Miastkowo Mieczysław Skrzecz Olszewo Borki Jan Gadzioch Czarnia Andrzej Banach Zbójna Jan Zieliński Zbójna