Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Narew, Nowogród, widok na Skansen KurpiowskiMeandry Narwi, NowogródNarew, Ostrołęka
Ostrołęka, most wiszący nad NarwiąNarew, Ostrołęka, niewielki portNarew, Szarłat
Narew o zachodzie słońca, Pułtusk Pułtusk, Dom Polonii, przystań nad NarwiąOstrołęka, plaża nad Narwią
   Trasy turystyczne --> Trasy wodne

Spływ kajakowy Narwią

Strąkowa Góra - Zegrze; dystans 210 km; czas 9 dni

Narew, Pułtusk

Dzień pierwszy - 23 km – Strękowa Góra - Bronowo

Na terenie Mazowsza spływ Narwią rozpoczynamy we wsi Strękowa Góra, położonej przy trasie Łomża - Białystok na 194 kilometrze rzeki, za ostatnim jazem na Narwi. We wsi istnieje możliwość rozłożenia biwaku. Mamy przed sobą od ok. 130 do 210 kilometrów stosunkowo łatwego, pozbawionego przenosek szlaku wodnego.

Na 202 kilometrze rzeki (6‘ km spływu) po prawej stronie mijamy ujście Biebrzy, a Narew w tym rejonie zmienia kierunek z zachodniego na południowo – zachodni.

Na 206 km rzeki (12‘ km spływu) we wsi Wizna przepływamy pod wysokim mostem drogowym na szosie Łomża – Białystok. Na prawym brzegu rzeki znajdują się dogodne miejsca biwakowe - dwa pola biwakowe), do których schodzi się (zjeżdża) przed mostem. Jest to drugie dogodne miejsce do rozpoczęcia spływu Narwią. Wizna jest miejscem bohaterskich walk w kampanii wrześniowej, znajduje się tu zabytkowy kościół i wczesnośredniowieczne grodzisko widoczne z rzeki, za cmentarzem. W odległości ok. 2 km na północ od Wizny znajduje się wieś Sambory, gdzie również są ślady średniowiecznego grodziska. Dalej płyniemy w dół rzeki ok. 10 km wśród pól i łąk. Na tym odcinku Brzegi Narwi są wysokie, pokryte krzewami oraz zielnymi roślinami wydmowymi, jak szczotlicha, przystosowanymi do życia na piaskach. W okresie wiosennym tereny te są masowo odwiedane przez przelotne ptactwo wodne zmierzające na północ. Tutaj właśnie, na suchych wysepkach wśród mokradeł spotkać można ogromne skupiska malowniczych batalionów.

Na 214 km rzeki (20‘ km spływu) po prawej stronie widoczna jest wieś Niwkowo z nabrzeżem dochodzącym do asfaltowej drogi. Znajduje się tutaj przystanek autobusowy, w sklepie można uzupełnić brakujące rzeczy, można też rozbić namiot na polu biwakowym. Za Niwkowem płyniemy przez 2 rezerwaty torfowiskowe Wizna I i Wizna II.

Na 217 km rzeki (23‘ km spływu) mijamy drewniany most na drodze lokalnej. Przy moście znajdziemy dogodne miejsce do biwakowania. Nieco dalej od rzeki, za pagórkiem, znajduje się wieś Bronowo, odległa ok. 1,5 km od biwaku. Nieco dalej do Narwi uchodzi struga Łojewek (prawy dopływ). Na tym odcinku rzeka silnie meandruje.

Dzień drugi – 23 km – Bronowo - Drozdowo

Wpływamy na teren Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Dolina Narwi zachowała się tu w prawie nienaruszonym ręką ludzką stanie aż do Piątnicy (okolice Łomży). Narew płynie tu nieuregulowanym korytem, tworząc liczne meandry, starorzecza i odnogi. Dolina rzeki zwęża się tu do ok. 1,5 km, jej dno jest płaskie, a otaczające ją wzniesienia osiągają do 50 m wysokości względnej. Na tym odcinku rzeki oprócz wód płynących spotykamy mokradła i sztuczne zbiorniki wodne. W starorzeczu występuje roślinność wodna i szuwarowa, a na mniej podtopionych miejscach torfowiska olesowe.

Na 224 km rzeki (30‘ km spływu) widzimy po lewej stronie ujście rzeki Gać. Mniej więcej 1 km dalej wpływamy na suche tereny leśne. Po lewej stronie, ok. 1.5 km od rzeki znajduje się rezerwat Wielki Dział.
Tuż za lasem, na 229 km rzeki (35‘ km spływu) po prawej stronie widzimy wieś Krzewo Stare, gdzie znajduje się dogodne miejsce do przybicia do brzegu, pole biwakowe, sklep i przystanek autobusowy. Po przeciwnej stronie rzeki wieś Pniewo.
Poczynając od 232 km rzeki (38’ km spływu) po prawej stronie widzimy kilka wsi: Rakowo-Boginie, Czach, Niewodowo i Drozdowo, wieś o bogatej historii i kilku ciekawych miejscach do zwiedzenia, do których należy m. in. dworek Lutosławskich. Wsie łączą się ze sobą, więc granice pomiędzy nimi zatarły się.
Na 239 km rzeki (45‘ km spływu), po lewej stronie widzimy wieś Siemień, a dalej niewielkie wioski Stoczek i Słupia. Trzymamy się lewego brzegu rzeki.
Na 240 km rzeki (46‘ km spływu) na wysokości Niewiadowa rzeka odbija do lewego brzegu. Po prawej stronie znajduje się zarośnięte i częściowo wyschnięte starorzecze, niedrożne dla kajaków, zwane Narwicą. Na zakręcie rzeki znajduje się miejsce dogodne do biwakowania. Stąd można się udać na zwiedzanie odległego o 1,5 km Drozdowa.

Dzień trzeci – 28 km -Drozdowo - Chludnie

Płyniemy doliną Narwi poprzez pola uprawne i łąki, brzegi rzeki są w dalszym ciągu urozmaicone, a brzegi doliny doskonale widoczne, wysokie. Płynąc trzymamy się lewego, wysokiego brzegu rzeki, aż do Łomży.

Na 247 km rzeki (53‘ km spływu) na wysokim i pofałdowanym lewym brzegu rzeki widoczne są wzgórza i wały grodziska w Starej Łomży, datowane na IX – XII w. Poniżej grodziska zaczyna się wieś Stara Łomża, gdze można znaleźć dogodne miejsce do zatrzymania się.

Na 250 km rzeki (56‘ km spływu) mijamy nowy żelbetowy most w Łomży. Został on wybudowany na miejscu starej drewnianej przeprawy przez Narew należącej do pradawnego szlaku z Łomży do Wizny.
Na lewym brzegu rzeki w pobliżu mostu znajduje się plaża, na której latem funkcjonuje bar. Przy plaży istnieje możliwość biwakowania. Możemy rozbić tu namiot i udać się na zwiedzanie miasta, obfitującego w liczne zabytki i będącego świadkiem niezwykłych wydarzeń historycznych. Jeśli chcemy zaledwie przejść się po mieście przez chwilę i płynąć dalej,możemy przybić do brzegu 1 km poniżej plaży, w miejscu gdzie rzeka niemal dotyka do nasypu drogi. Poniżej tego miejsca rzeka zmienia kierunek i zbliża się do prawego brzegu doliny, szerokiej w tym miejscu na ok 1,5 km. Mijamy (po prawej) połączone wsie Kalinowo, Piątnicę Włościańską Piątnicę Poduchowną (253 km rzeki – 59‘ km spływu), gdzie warto zatrzymać się i obejrzeć XIX wieczny kościół i okalające wieś forty z tego samego okresu, zwłaszcza że w pobliżu znajduje się przystań. W Piątnicy przepływamy pod mostem drogowym na trasie Warszawa – Augustów. Po lewej stronie rzeki rozciąga się na tym odcinku spływu (od Łomży aż do końca wsi Chludno – ok. 15 km) szeroka dolina łąkowa. Po lewej, w oddali, (ok. 2 km) widać Las Jednaczewski, miejsce wypoczynku Łomżan. W Jednaczewie możemy obejrzeć pole bitwy, która odbyła się tutaj w 1773 r w okresie drugiego najazdu szwedzkiego.

Przez następnych 14 kilometrów, po prawej, od Piątnicy ciągną się wsie. Mijamy najpierw Czarnocin (256 km rzeki – 62‘ km spływu), gdzie do Narwi wpada zanieczyszczony lewy dopływ Narwi - rzeczka Łomżyczka. Za jej ujściem Narew bardzo silnie meandruje, a jej nurt biegnie blisko prawego, wysokiego i zerodowanego stoku skarpy brzegowej. Na tym odcinku znajduje się wiele dogodnych miejsc do biwakowania, okolice są piękne, warto więc skorzystać z dogodnych warunków i zatrzymać się chćby na krótki posiłek.

Na 258 km rzeki (64‘ km spływu) przepływamy obok wsi Penza, mijając ją po lewej, widać stąd dobrze Las Jednaczewski.
Na 264 km rzeki (70‘ km spływu) mijamy po prawej wsie Drożęcin-Lubiejewo, Włodki i Chludnie. Ciągle płyniemy prawą, główną odnogą rzeki.
Na 268 km rzeki (74‘ km spływu) koryto rzeki zbliża się do lewego, wysokiego brzegu, dolina zwęża się, a na rzece tworzą się liczne przełomy. Wpływamy tu na tereny zalesione, jest to początek Puszczy Kurpiowskiej.
Na obu brzegach na tym odcinku znajdziemy miejsca dogodne do biwakowania.

Dzień czwarty: 12 km - Chludnie – Nowogród – Jankowo- Młodziankowo

Czwarty dzień spływu proponujemy spędzić nieco odpoczynkowo, ramiona zapewne dają się już solidnie we znaki. Czas, którego nie przeznaczymy na wiosłowanie można wykorzystać na zwiedzenie Nowogrodu i zjedzenie pysznego posiłku w karczmie kurpiowskiej na terenie miejscowego skansenu.
Na 271 km rzeki (77‘ km spływu) po prawej mijamy wieś Szablak, po prawej ciągną się rozległe tereny leśne.
Na 277 km rzeki (83‘ km spływu) rozpoczynają się zabudowania Nowogrodu, uroczego, cichego miasteczka z ładnym ryneczkiem i niezłą restauracją położoną tuż przy rynku od strony Narwi. Oferuje potrawy kuchni polskiej i regionalnej kurpiowskiej. Na lewym, wysokim brzegu rzeki widoczne są zabudowania Skansenu Kurpiowskiego, w którym latem (od początku maja do końca września) funkcjonuje karczma oferująca potrawy kuchni kurpiowskiej. W Nowogrodzie, w okolicy hotelu Zbyszko znajduje się przystań i funkcjonujący latem bar oraz wypożyczalnia kajaków.

Po prawej widzimy ujście rzeki Pisy będącej połączeniem wodnym Narwi z Pojezierzem Mazurskim orza szlakiem wodnym Krutyni. W pobliżu znajduje się pole biwakowe, dogodne do zakończenia spływu lub odpoczynku.

Za Nowogrodem Narew staje się wyraźnie szersza i płynie stosunkowo wąską doliną szerokości do 500m , przez zalesione tereny Puszczy Myszynieckiej. Płynąc trzymamy się lewego brzegu rzeki.
Na ok. 280 km rzeki (86‘ km spływu) po lewej mijamy Jankowo-Młodziankowo, gdzie tuż nad Narwią znajdziemy wygodny camping, dobrze wyposażony w urządzenia sanitarne, pole namiotowe i domki campingowe. Jest tu nawet niedawno wyremontowany, dobrze utrzymany basen odkryty i kort tenisowy.

Dzień piąty - 30 km - Jankowo-Młodziankowo - Ostrołęka

Tuż za Jankowem-Młodziankowem po prawej mijamy bezodpływowe starorzecze i niewielką wysepkę, którą omijamy trzymając się lewego brzegu Narwi.
Na 282 km rzeki (88‘ km spływu) mijamy po lewej wieś Czartoria. 1 km dalej rzeka zaczyna znów silnie meandrować.
Na 290 km rzeki (99‘ km spływu) mijamy po lewej ujście spławnej dla kajaków rzeki Ruż, u ujścia której położona jest wieś Rybaki.

Na 295 km rzeki (93‘ km spływu) po prawej widzimy ujście Szkwy, a Narew gwałtownie skręca na południe i płynie w tym kierunku cichą spokojną doliną następne 5 km. Po prawej widzimy odległe o ok. 2 km wsie Góry i Łęg Starościński.
Na 302 km rzeki (100‘ km spływu) po lewej mijamy wieś Laskowiec, na wysokości której po prawej widać niezbyt duże bezodpływowe starorzecze. Trzymamy się lewego brzegu Narwi.
Na 304 km rzeki (102‘ km spływu) po prawej mijamy ujście rzeki Rozogi. Narew wyprostowuje nieco swój bieg, ale wciąż zachowuje bardzo urozmaicone, to wysokie, to płaskie brzegi, poprzetykane podmytymi przez wodę malowniczymi korzeniami nabrzeżnych drzew i krzewów. Zbliżamy się do Ostrołęki.
Na 311 km rzeki (109‘ km spływu) przepływamy pod mostem drogowym w Ostrołęce, należącym do trasy Warszawa – Augustów. W Ostrołęce niedaleko mostu znajduje się plaża i przystań. Warto się przy niej zatrzymać i skorzystać z możliwości uzupełnienia potrzebnych produktów oraz zwiedzenia tego uroczego, zadbanego miasteczka, którego piękny rynek jest latem skąpany w zieleni i kwiatach. Nad rynkiem króluje pomnik bohaterskiego gen. Józefa Bema, a w ciągu pięknych zabytkowych kamienic od strony Narwi mieści się ciekawe Muzeum Regionalne.

Dzień szósty – 30 km - Ostrołęka - Różan

Na 314 km rzeki (112‘ km spływu) po prawej widzimy ujście rzeki Omulwi, spławnej dla kajaków (szlak kajakowy 122 km). Od tego miejsca Narew łagodnie skręca na południe i przez następnych 20 km płynie przez lasy Puszczy Zielonej. Nurt jest niezbyt szybki, a meandry rzeki łagodne. Po drodze widoczne w pewnym oddaleniu wsie Podreżewo (p), Dzbenin (l), Kordowo, Korczaki. Za Korczakami znowu wpływamy na tereny niemal dziewicze, tylko gdzieniegdzie widoczne są pojedyncze kolonie mieszkalne.

Na 325 km rzeki (123‘ km spływu) wpływamy znowu w rejon starorzecza z licznymi odnogami po obu stronach Narwi, trzymamy się więc głównego nurtu rzeki na długości ok 5 km. Na tym odcinku rzeka tworzy łagodne meandry, po czym zwiera nurt i przez następne 4 km płynie głównym korytem, aby na 334 km rzeki (132‘ km spływu) zrobić bardzo gwałtowny zwrot na północ, tworząc jednocześnie odnogi najpierw po lewej, a potem po prawej stronie. Zbliżając się do tego miejsca najpierw trzymamy się prawego brzegu, również na zakręcie, po czym od razu przepływamy w kierunku lewego brzegu i po tej stronie pokonujemy kolejny zakręt rzeki, aby nie wpłynąć w rozlewisko po prawej. W dalszym biegu Narew płynie w kierunku południowo-wschodnim, wśród łąk , pastwisk i pól uprawnych aż do Różana. Brzegi malownicze, miejscami płaskie, miejscami urwiste, niższe jednak niż w górnym i środkowym biegu.

Na 341 km rzeki (139 km spływu) przepływamy pod mostem drogowym w Różanie, na trasie Warszawa – Augustów. W Różanie można się zatrzymać w dobrze utrzymanym gospodarstwie agroturystycznym nad Narwią, z przystanią i stajnią z końmi pod wierzch. Jest tam także pole biwakowe. W miejskich sklepach można zrobić zakupy, a także można zwiedzić miejscowe zabytki.

Dzień siódmy – 18 km - Różan - Bindużka

Wypływamy z Różana, po lewej w bliskiej odległości możemy podziwiać lasy Puszczy Białej. Po przepłynięciu ok. 3 km, na 142 km spływu (344 km rzeki) docieramy do kolejnych rozlewisk rzeki. Trzymamy się prawej strony, aby ominąć dwie bezodpływowe odnogi po prawej. Druga odnoga znajduje się na wysokości bezpośrednio nad rzeką położonej wsi Dzbądz. Następne 3 km rzeka płynie głównym korytem aby na 145 km spływu 348 km rzeki) rozwidlić się na dwa nurty, z których głównym jest prawy. Po lewej, na 144 km spływu widoczny dopływ Narwi – rzeczka Orz.

Po ujrzeniu rozwidlenia początkowo trzymamy się prawego brzegu, ale już po wpłynięciu w główne koryto przepływamy w kierunku lewego brzegu. Unikniemy w ten sposób wpłynięcia w ślepą odnogę rzeki. Przez następne 2,5 km trzymamy się prawego brzegu. Docieramy do rozlewiska, jakie tworzą łączące się odnogi i wciąż staramy się płynąć przy prawym brzegu rzeki, która w tym rejonie zaczyna zmieniać kierunek na zachodni.
Aż do wsi Nowe Drozdowo po prawej i Nowy Lubiel po lewej (151‘ km spływu, 353 km rzeki) płyniemy przez rejony niemal niezamieszkałe. Mijamy jeszcze wioskę Nowe Łachy i znowu przed nami 6 km bezludzia. Rzeka tworzy łagodne meandry, spokojnie wijąc się wśród pól i łąk. W bliskiej odległości widoczne lasy, gdzieniegdzie dochodzące do brzegu rzeki.

Na 359 km rzeki (157‘ km spływu) widoczne niewielkie rozlewisko, a nad nim wioska Bindużka. W tym rejonie rzeka na długości 4,5 km tworzy trzy malownicze zakręty, po czym jej bieg się wyprostowuje. Po przepłynięciu 3 km od ostatniego zakrętu po lewej widoczne 3 wioski Gostkowo, Kalinowo i Zambski Kościelne. Na wysokości pomiędzy dwiema ostatnimi wsiami (ok. 370 km rzeki, 167‘ km spływu) na rzece napotykamy dwie wysepki z miejscami dogodnymi do biwakowania. Mamy zapewniony nocleg w absolutnie dzikim miejscu, nienawiedzanym przez żadne hałaśliwe pojazdy, ani też przez hałaśliwych ludzi. Alternatywnie możemy rozbić obozowisko we wsi Bindużka.

Dzień ósmy – 25 km – Bindużka - Pułtusk

Na 374 k rzeki (171‘ km spływu), tuż z drugą wysepką, mijamy po prawej ujście rzeki Orzyc, spławnej dla kajaków (szlak kajakowy dł. 92 km). Jeszcze przez 3 km rzeka płynie w dalszym ciągu na zachód , po czym na 378 km (175‘ km spływu) gwałtownie skręca na północ, a po 2 km znowu wykonuje ostry zwrot ku południowi. W tym miejscu jej koryto poszerza się, a w środku nurtu ukazują się nam dwie malownicze wysepki. Trzymamy się lewego brzegu. Za zakrętem ukazuje się nam rezerwat Bartnia, po prawej wsie Boby, Chmielewo, Lipa. Rzeka płynie prostym korytem przez ok. 6 km.

Na wysokości wsi Kleszewo (384 km rzeki, 181‘ km spływu) pokonujemy jeszcze dwa zakręty i dopływamy do Pułtuska (395 km rzeki, 202‘ km spływu), gdzie przy Domu Polonii znajdziemy piękną przystań, przy której możemy zostawić kajak i udać się na zwiedzanie tego pięknego i interesującego zarówno historycznie, jak i architektonicznie miasteczka. W rynku (najdłuższym w Europie) znajdziemy restauracje, bary i cukiernie z pysznymi ciastkami, muzeum regionalne w starej wieży, liczne kościoły, a nad rzeką wspaniały zamek, w którym obecnie mieści się hotel i 3 restauracje. W Pułtusku możemy albo zakończyć nasz spływ, albo

Dzień dziewiąty 25 – 45 km Pułtusk – Serock – Zegrze - Warszawa

płynąć dalej wodami Jeziora Zegrzyńskiego powstałego w wyniku spiętrzenia wód Narwi przez Serock, mijając most drogowy pod Serockiem na 414 km rzeki (211‘ km spływu), dalej na 418 km rzeki (215‘ km spływu) ujście Bugu (szlak kajakowy dł. 260 km), a następnie most w Zegrzu należący do trasy Warszawa – Augustów. Możemy dopłynąć do samej Warszawy Kanałem Żerańskim – trasa o dł. ok. 20 km.