Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Pułtusk, kolegiata pw. Zwiastowania NMPPułtusk, kolegiata pw. Zwiastowania NMP, dzwonnicaPułtusk, kolegiata pw. Zwiastowania NMP, barokowy wystrój wnętrza, ołtarze boczne
Pułtusk, kolegiata pw. Zwiastowania NMP, barokowy wystrój wnętrza, ołtarze boczne
   Region w zbliżeniu --> Budowle stare
i nowe --> Kościoły, klasztory i plebanie

Pułtusk - kolegiata pw. Zwiastowania NMP

Budowla w stylu renesansowym, najciekawszy zabytek Pułtuska, pochodzi z połowy XV w.

Pułtusk, kolegiata pw. Zwiastowania NMP, barokowy wystrój wnętrzaKolegiata to najciekawszy zabytek Pułtuska. Została wybudowana w 1449 r, a jej fundatorem był biskup Paweł Giżycki. W II połowie XV w. była rozbudowywana – najprawdopodobniej dobudowano wówczas kaplice boczne o gwiaździstych sklepieniach. Na świątynię renesansową została przebudowana w XVI w. z inicjatywy i funduszy biskupa Noskowskiego.

W bazylice znajduje się wspaniały barokowy ołtarz główny pw. Zwiastowania NMP oraz piętnaście, również barokowych, ołtarzy bocznych. Interesującym elementem wyposażenia wnętrza jest ambona w kształcie łodzi, z 1720 r. W nawie głównej i w prezbiterium znajdują się epitafia sławnych przedstawicieli rodu Załuskich ufundowane przez biskupa Ludwika Załuskiego. O oryginalności tych epitafiów stanowią wizerunki zmarłych w postaci płaskorzeźb.

W kolegiacie znajduje się renesansowa kaplica wybudowana dla biskupa Noskowskiego w latach 1553 – 1554, inspirowana grobową kaplicą króla Zygmunta I na Wawelu. Na marmurowej płycie nagrobka możemy zobaczyć postać biskupa rzeźbioną ręką włoskiego artysty Jana Marii Padovana. Kaplica jest udekorowana malowidłami ściennymi, z których jedno przedstawia scenę Sądu Ostatecznego, a drugie scenę Nawrócenia św. Piotra. W ołtarzu znajduje się obraz „Opłakanie“ autorstwa nieznanego mistrza włoskiego.

W 1994 r. w bazylice odkryto renesansowe polichromie na sklepieniu. Są tak interesujące, że historycy sztuki określili je jako „sklepienie pułtuskie“.

Przy kolegiacie znajduje się czterokondygnacyjna dzwonnica, zbudowana na planie kwadratu. Pochodzi z 1506 r.