Regulamin | O nas | Reklama |







(logo Imagisu)                                 (logo promazovia)

Kalendarium    sierpień 2007

pn wt śr czw pt sob nie pn wt śr czw pt sob nie
      01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31                           




Galeria

Wycinanka kurpiowska, koguciki, Czarnia, Muzeum Polsko - japońskieWycinanka kurpiowska, rytmiczne motywy zwierzęce, Czarnia, Muzeum Polsko - JapońskieWycinanka kurpiowska, motywy koliste, Dylewo, Izba Kurpiowska, Wyk. Cz. Kaczyńska
Wycinanka kurpiowska, Dylewo, Izba Kurpiowska, Wyk. Cz. Kaczyńska
   Region w zbliżeniu --> Kultura --> Folklor

Wycinkarstwo czyli jak Kurpianka izbę zdobiła

Wycinanka kurpiowska, lelija, Czarnia, Muzeum Polsko - Japońskie Wycinankarstwo jest stosunkowo młodą dziedziną twórczości - pojawiło się w drugiej połowie XIX w. Jest to sztuka zdobienia wnętrz, która być może zrodziła się z praktycznej potrzeby zasłonięcia białymi bibułkowymi wstążkami zniszczonych ram obrazów. Od początku rozwoju zajmowały się nią przede wszystkim kobiety, a do wycinania służyły im nożyce do strzyżenia owiec. Początkowo były to stosunkowo proste formy. Szybko jednak, zaraz po pojawieniu się papieru glansowanego, zaczęły się one przekształcać w coraz bardziej skomplikowane wzory.

Co można wycinanką upiększyć?

Kurpianki doszły do wniosku, że wycinankami można zdobić okna i ściany domów. I tak na ścianach izb zawisły kolorowe leluje, gwiazdy i ptaki. Od niedawna pojawiły się w kurpiowskiej wycinance nowe elementy Klej do wycinanek wyrabiano z żytniej mąki. Okna zaczęły zdobić niezwykle misternie wycięte papierowe firanki, zawsze białe.

Pierwsze „jednorazówki”

Firanki w oknach należało wymieniać przed wszystkimi większymi świętami, aby były czyste i świeże. Kobiety na Kurpiach śmieją się dzisiaj, że to one jako pierwsze w świecie zastosowały przedmioty jednorazowego użytku.

Co za dużo to…

Charakterystyczną cechą wycinanki kurpiowskiej jest oszczędność kolorystyczna. Zwykle jest ona albo jednobarwna, albo ma dodane w niewielkich ilościach elementy czerwone, fioletowe i zielone, rzadziej żółte. Uroda wycinanek była i jest do dzisiaj doceniana nie tylko na wsiach – kupowały je chętnie także kobiety w miastach, tak, że dla Kurpianek zajęcie to zaczęło stanowić ważne dodatkowe źródło dochodu.

Nie zaginęła

W naszych czasach dziedzina ta jest nadal żywa, chociaż sama wycinanka straciła swą pierwotną funkcję i uległa licznym przeobrażeniom. Pomimo to nadal zdobi ściany wielu kurpiowskich domów.